2016 SONUÇLARI

“Yeşil Nokta Sanayi Ödülü" kazanan firmalar!

“Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları” kategorisinde; sıfır atık / sıfır kayıp hedefiyle “Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemi ve 5R Atık Azaltım Uygulamaları” ile araç başı üretim atıklarını %11 azaltan Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş., Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

“Doğayı İyileştiren Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları” projesiyle geri dönüştürülebilir atıklarını %32 azaltan Abdi İbrahim İlaç San. Tic. A.Ş., aynı kategoride Yeşil Nokta Sanayi ödülünü kazanan bir diğer firma oldu.

“Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları” kategorisinde ise, “Cam Yeniden Cam” projesi ile cam konusunda 203 bin öğrenciye eğitim veren ve 13 bin cam kumbarası dağıtan ŞİŞECAM Cam Ambalaj San. A.Ş.., Yeşil Nokta Sanayi ödülü kazandı.

Bu kategoride son ödülü ise, “Sürdürülebilir Tarım için PepsiCo Tarsus Fabrika Çiftçi ile Elele” projesi ile yüksek mineral içerikli fabrika atıklarını, yerel çiftçinin organik atık olarak kullanmasını sağlayan ve verdiği eğitimlerle kimyasal gübre kullanımının %30 azaltılmasına destek olan PepsiCo Türkiye aldı.

Sanayi ödülü almaya hak kazanan tüm firmaları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Umuyoruz ki; her geçen yıl, çevre alanında yapılan sürdürülebilir projelerin sayısı artsın, tüm sanayiye örnek olsun.

“Yeşil Nokta Teşvik Ödülü" kazanan firmalar!

Sürdürülebilir geri dönüşüm sistemine katkı sağlayan çalışma ve projeleriyle katıldıkları kategorilerde Yeşil Nokta Teşvik ödülü kazanan firmalar ise şunlar:

“Atık Yönetimi Sistemi ve Uygulamaları” kategorisinde, Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş., Yeşil Nokta Teşvik ödülünün sahibi oldu. “Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları” kategorisinde ise PepsiCo Türkiye’nin yanı sıra Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj San. A.Ş. iki ayrı Yeşil Nokta Teşvik ödülü kazandı. “Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları” kategorisinde ise Viko Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş. Yeşil Nokta Teşvik ödülünü aldı.

Teşvik ödülü almaya hak kazanan tüm firmaları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Kazanan Projelerin Detaylarını Görmek için Tıklayın

Çevre haberlerine, kamuoyunu geri dönüşüm konusunda bilgilendirmeye öncelik veren basın yayın kuruluşları!

Törende, ayrıca bu yıl 5’ncisi düzenlenen “Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri” kapsamında; çevre ve geri dönüşüm konusuna duyarlılık gösteren, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeye öncelik veren haberleriyle öne çıkan basın yayın kuruluşlarına da ödülleri verildi.

TV kanalları arasında CNN Türk TV; gazete kategorisinde Dünya Gazetesi; radyo kategorisinde TRT Radyo 1’de yayınlanan “Çevreci Yaklaşım” programı Yeşil Nokta ödülü kazanırken; dergi kategorisinde Ambalaj Dünyası, haber ajansı alanında Doğan Haber Ajansı (DHA),  internet haberde ise Yeşilist.com kategorisinde  ödüle hak kazandı.

ÇEVKO Vakfı’nın her yıl T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliği ile yaptığı; geri dönüşüm bilincini geliştirmek hedefi ile tüm Türkiye genelindeki TV kanallarına sunduğu ve gönüllülük esasına dayalı olarak yayınlanan kamu spot filmine en çok yer veren LİG TV ise “Yeşil Nokta 2016 Özel Ödülü”nün sahibi oldu.

Artık geleneksel hale gelen basın ödüllerimizde ödül alan tüm basın-yayın kuruluşlarını tebrik ediyor; bu ödüllerin çevre ile ilgili haber sayısının artması konusunda olumlu bir katkı sağlayacağına gönülden inanıyoruz.

Fotoğrafların Tümünü İndirmek İçin TıklayınFotoğrafların Tümünü İndirmek İçin Tıklayın

2015 SONUÇLARI

ÇEVKO Vakfı tarafından; Yeşil Nokta markasını kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan Türkiye’nin önde gelen yerli ve uluslararası firmaları arasında bu yıl ikincisini düzenlediği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015” yarışmasında kazanan firmalar belli oldu.
ÇEVKO Vakfı’nın Wyndham Grand Levent İstanbul Hotel’de, 15 Aralık’ta düzenlediği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri” töreninde ayrıca bu yıl 4’ncüsü düzenlenen çevreye duyarlılık gösteren haberlere öncelik veren basın-yayın kuruluşları da, “Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri”ni aldılar.
Ülkemizde, sayıları gittikçe artan “Yeşil Nokta” üyelerinin geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları kamuoyuna duyurup, benzer çalışmalar yürüten firmaları da özendirerek teşvik etmeyi hedefleyen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”nde, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, Nestle’den Tetrapak’a, P&G’den Frito Lay’e, Unilever’den Boyner ve Akçansa’ya, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketleri yarıştı.
Atık Yönetimi ve Uygulamaları, Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları, Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları kategorilerinde; Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta ödüllerin verildiği törenin sunuculuğunu ise Toprak Sergen yaptı.
2015 yılı Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nin kazananları şu şekilde oldu;

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nin sahipleri!

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları Kategorisi

- Akçansa, “Yarını Dönüştüren Çocuklar ve Biyoçeşitlilik” çalışmalarıyla,
- Boyner “İyiliğe Dönüştür” projesiyle,
- Tetra Pak ise “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesiyle ödül sahibi oldular.

 

Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Kategorisi

- Frito Lay
- Nestle Waters

 

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları Kategorisi

- Frito Lay,
- Procter & Gamble
- Unilever

 

Yeşil Nokta Teşvik Ödülü kazananlar!

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları Kategorisi

- Coca-Cola Meşrubat

 

Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Kategorisi

- Mondi Tire Kutsan

 

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları Kategorisi

- Fruko Meşrubat,
- Perfetti Van Melle,
- Zorlu Tekstil,
- Viking Temizlik ve Kozmetik Ürünleri (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Sınıfında)

 

Teşekkür belgesi kazanan firmalar!

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları Kategorisi

- Mondi Tire Kutsan,
- Perfetti Van Melle,
- Zorluteks Tekstil,
- Viking Temizlik ve Kozmetik Ürünleri  (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Sınıfında),

 

Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Kategorisi

- Coca-Cola Meşrubat,
- Doğadan,
- Elif Plastik,
- Pınar Su,
- Erek Doğal Kaynak Suyu (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Sınıfında)

 

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları Kategorisi

- Çelikel Alüminyum

2015 Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’ne projeleri ile katılan ve çevre konusunda gösterdikleri hassasiyet ile tüm Türkiye’ye örnek olan firmaları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


4. Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri

Bu yıl 4’ncüsü düzenlenen “Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri”nde ise, 2015 yılı boyunca çevreye duyarlılık gösteren haberlere öncelik veren basın-yayın kuruluşları da ödüllendirildi.
-TV kategorisinde Habertürk TV,
- Gazete dalında Milliyet
- Haber ajansı dalında Anadolu Ajansı
- Radyo dalında Best FM
- İnternet haber dalında haberler.com
- Dergi dalında EKO IQ  ödülerin sahipleri oldular.

Ayrıca, çevre haberlerine gösterdikleri hassasiyet ve Yeşil Nokta Ödül Töreni’ne yayın olarak verdikleri destek ve katkılarından dolayı BloombergHT TV de, ÇEVKO Yeşil Nokta özel ödülü aldı.


Artık geleneksel hale gelen basın ödüllerimizde ödül alan tüm basın-yayın kuruluşlarını tebrik ediyor; bu ödüllerin çevre ile ilgili haber sayısının artması konusunda olumlu bir katkı sağlayacağına gönülden inanıyoruz.

2015 Yeşil Nokta Sanayi Ödülü alan uygulamalar hakkında detaylara ulaşmak için tıklayınız.

2014 SONUÇLARI

ÇEVKO Vakfı’nın, işletmelerin sürdürülebilir bir hayat için daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek amacıyla, Türkiye’de ilk kez verdiği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”, 18 Haziran akşamı, The Marmara Otel’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
Sunuculuğunu sevilen radyo programcısı Geveze’nin üstlendiği, genç ve başarılı keman sanatçısı Ceren Aksan’ın da muhteşem müziği ile keyif kattığı gecede, çevreye katkı sağlayan konularda kamuoyunu bilgilendirici haber akışı sağlayan basın yayın kuruluşları da “Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri”ni aldılar.
Ödül alan firmalar ve kategorileri ise şöyle:

Yeşil Nokta Sanayi Ödülü Kazananlar

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

- Coca-Cola İçecek A.Ş.
- Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş.
- Anadolu Efes Biracılık ve Malt San. A.Ş.


Orta Ölçekli İşletme Kategorisi

- Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Tüketim Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

 

Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi

- Kurtsan İlaçları A.Ş. 

Teşvik Ödülü Kazananlar

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

- Eczacıbaşı Yapı Gereçleri San. ve Tic. A.Ş.
- Procter&Gamble Tüketim Malları San. A.Ş.
- Frito Lay Gıda San. ve Tic. A.Ş.
- Vestel Ticaret A.Ş

 

Orta Ölçekli İşletme Kategorisi

- Uğur Plastik Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti..

 

Teşekkür Plaketi Alanlar

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

- Elif Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
- Evyap Sabun, Yağ, Gliserin San. ve Tic. A.Ş.
- Kervan Gıda San. ve Tic. A.Ş.
- Migros Ticaret A.Ş.
- Perfetti Van Melle Gıda San. ve Tic. A.Ş.
- Pınar Entegre Et ve Un San. A.Ş.
- Sütaş Süt Ürünleri A.Ş.

 

Orta Ölçekli İşletme Kategorisi

- CARREFOURSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.
- Doğa Park İnş. Turizm Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.
- Viking Temizlik ve Kozmetik Paz. San. Tic. A.Ş.

 

3. Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri

- İnternet Haber Sitesi: Cumhuriyet.com.tr
- Radyo: Viva Radyo
- Sektörel Dergi: Recycling Industry
- Haber Ajansı DHA
- Gazete: Radikal
- TV: TRT Haber