YARIŞMA HAKKINDA

ÇEVKO “YEŞİL NOKTA SANAYİ ÖDÜLLERİ 2016”DA KAZANANLAR BELLİ OLDU!

Sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin Türkiye’de gelişimini sağlamak için 25 yıldır çalışan ÇEVKO Vakfı’nın yasal sorumluluklarının ötesinde örnek çalışmalar yapanları ödüllendirmek, daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek ve diğer firmaları da özendirmek amacıyla 3. kez düzenlediği “Yeşil Nokta Ödülleri 2016” sonuçlandı.

PepsiCo, Mondi Tire Kutsan, Şişe Cam Topluluğu, Tofaş gibi Türkiye’nin ve dünyanın dev sanayi firmalarının katıldığı “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016”da kazananların açıklanarak ödüllerinin sunulduğu tören, Wyndham Grand İstanbul Hotel’de, 1 Aralık 2016 tarihinde yapıldı.

Sunuculuğunu Gülay Özdem’in yaptığı törende; “Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları”, “Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları” ve “Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları” kategorilerinde; Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta yarışan firmaların en başarılı çalışma ve projeleri açıklanarak “Yeşil Nokta Sanayi” ve “Yeşil Nokta Teşvik” ödülleri sunuldu. Törende ayrıca, çevre konularında kamuoyunu bilgilendiren, geri dönüşüm konusunda bilinçlendiren haberlere öncelik veren basın yayın kuruluşları da açıklanarak ödülleri verildi.

Ödül alan firmaları ve projelerini yakından tanımak için tıklayınız.

YARIŞMA TAKVİMİ

Başvuru 14.03.2016 – 27.05.2016
Geçerli başvuruların belirlenmesi 16.05.2016 – 20.05.2016
Jüri değerlendirme  23.05.2016 – 08.09.2016
Ödül Töreni 01.12.2016, Perşembe - Wyndham Grand İstanbul Hotel Levent

KATEGORİLER

Başvurular 3 kategoride gerçekleşecektir.

1.Ambalajda Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları
2.Atık Yönetim Sistemi Uygulamaları
3.Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları

*Firmalar birden fazla kategoride başvuruda bulunabilir.

* Yurt içinde veya yurt dışında başka bir yarışmaya katılmış olan uygulamalar daha önce ÇEVKO tarafından düzenlenen yarışmaya katılmamış olmak kaydı ile katılabilirler. Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri yarışmasına katılan firma takip eden yıllarda aynı fabrikası ile katılım sağlayamaz ancak farklı fabrikaları ile katılım sağlayabilir.

Ödüller aşağıdaki ödül sınıflarında verilecektir.

1.Küçük ve Orta Ölçekli İşletme (249 çalışan ve altı)  
2.Büyük Ölçekli İşletme (250 çalışan ve üzeri)

Kategoriler hakkında detaylı bilgi almak için soldaki sekmelere tıklayınız

Her türlü hammadde, enerji ve doğal kaynağın azaldığı ve geçmişe oranla çok daha değer kazandığı günümüzde; piyasaya sürülecek ürünün daha üretim aşamasında tüketici beğeni ve konforundan ödün vermeden ambalaj tasarımında yapılan çalışma ile hammadde, enerji, su, depolama, lojistik vbg. kaynakların azaltımı nedeniyle sosyal, çevresel ve ekonomik yönde bir çok fayda sağlanmaktadır. Bu nedenle bu konuda faaliyet gösteren firmaların yaptığı örnek uygulamaların Yeşil Nokta Ödülleri kapsamında değerlendirilmesi uygun görülmüştür.
Bu başlık altında;
• Yapılan çalışmaların temel amacı ve hedefi,
• Uygulamanın nasıl yapıldığı (ürün özellikleri),
• Yapılan uygulama ile sağlanan sosyal, çevresel ve ekonomik faydalar değerlendirilecektir.
Yurt içinde veya yurt dışında başka bir yarışmaya katılmış olan uygulamalar daha önce ÇEVKO tarafından düzenlenen yarışmaya katılmamış olmak kaydı ile katılabilirler.

Gün geçtikçe gelişen ve çeşitlenen sanayi faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan atıklar, gerek ilgili mevzuattaki gelişmeler, gerekse de artan çevresel hassasiyet nedeni ile ilgili kuruluşlarca her geçen gün daha da büyük bir ciddiyetle takip edilmekte ve bu yönde çeşitli iyileştirmeler konu olmaktadır. Bu nedenle bu konuda faaliyet gösteren firmaların yaptığı örnek uygulamaların Yeşil Nokta Ödülleri kapsamında değerlendirilmesi uygun görülmüştür.
Bu başlık altında ana hatları ile atıkların kurum içerisinde;
• Azaltımı (Daha az atık üreten süreçlerin tercihi / geliştirilmesi),
• Toplanma, taşınma, depolanma, geri kazanım ve bertarafı
• Yönetiminde mevzuatla tariflenen gerekliliklerin ötesinde yapılan çalışmalar değerlendirilecektir.
Başvuru sahibinin yukarıda özetlenen konularda son 3 yıllık bilgilerini paylaşması istenmektedir.
Yurt içinde veya yurt dışında başka bir yarışmaya katılmış olan uygulamalar daha önce ÇEVKO tarafından düzenlenen yarışmaya katılmamış olmak kaydı ile katılabilirler. ÇEVKO yarışmasına katılan firma takip eden yıllarda aynı fabrikası ile katılım sağlayamaz ancak farklı fabrikaları ile katılım sağlayabilir.

Firmaların yükümlülüklerinin ötesinde, gönüllü ve stratejik olarak gerçekleştirdikleri çevresel, sosyal ve ekonomik fayda sağlayan sosyal sorumluluk uygulamaları toplum ve tüketici nezdinde gün geçtikçe değer kazanmakta ve takdir görmektedir. Bu nedenle bu konuda faaliyet gösteren firmaların yaptığı örnek uygulamaların Yeşil Nokta Ödülleri kapsamında değerlendirilmesi uygun görülmüştür.
Bu başlık altında;
• Yapılan uygulamayı tetikleyen etkenler, neden yapıldığı,
• İçeriği, hedef kitlesi, ulaşılan kişi sayısı, ne kadar süredir yapıldığı, ne kadar devam edileceği,
• Uygulama sırasında kullanılan malzemeler için çevre faktörleri dikkate alındımı,
• Yapılan uygulama ile sağlanan sosyal, çevresel ve ekonomik faydalar değerlendirilecektir.
Başvuru sahibinin yukarıda özetlenen konularda son 3 yıllık bilgilerini paylaşması istenmektedir.
Yurt içinde veya yurt dışında başka bir yarışmaya katılmış olan uygulamalar daha önce ÇEVKO tarafından düzenlenen yarışmaya katılmamış olmak kaydı ile katılabilirler.

JÜRİ

Jüri aşağıdaki kuruluşların temsilcilerinden oluşmaktadır;

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü
ASD – Ambalaj Sanayicileri Derneği
ÇEVKO – Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı
İSO – İstanbul Sanayi Odası, Çevre ve Enerji Şube Müdürlüğü
SKD – İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği
Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Jüri Üyelerinin Özgeçmişlerini Okumak için İsimlerinin Üstüne Tıklayabilirsiniz.

Konca ÇALKIVİK

Konca ÇALKIVİK

İş yaşamına 1989’da Standard Chartered Bank, kredi operasyon bölümünde başlayan Konca Çalkıvik, 1990’da Eczacıbaşı Topluluğu’na katıldı. Eczacıbaşı Topluluğunda, Yapı Ürünleri Grubu bünyesinde 3 yıl yeni yatırımların planlanması konusunda çalıştıktan sonra VitrA Karo’nun kuruluşunda görev aldı. VitrA Karo’da, 1993-1996 arasında üretim ve satış arasındaki koordinasyonu yürüttü. 1996’da aynı kuruluşta Dışsatım Müdürü oldu. 2006’ya kadar VitrA markalı karo seramik ürünlerinin tüm dünyada satış organizasyonunu kurdu ve yönetti. 2006’da VitrA Karo’da Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlendi. Türk seramik sektörünün dünyaya tanıtılması amacıyla Türkiye Seramik Federasyonu’na bağlı olarak kurulan Seramik Tanıtım Komitesi’nde aktif rol aldı. 2010–2012 arasında, pazarlama müdürlüğü görevini yürütürken inovasyon ve sürdürülebilir kalkınma konularına da odaklandı. Mart 2012’de İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nde (SKD) Proje Yöneticisi olarak göreve başladı, iletişim ve yeni üye kazanılması ile ilgili konularda da çalıştı. 2013 Şubat ayında SKD Genel Sekreteri olarak atanan Çalkıvik, halen bu görevini sürdürmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilim ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1989’da mezun olan Konca Çalkıvik çok iyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor.

Avusturya Liseliler Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesi olan Çalkıvik, evli ve bir çocuk annesidir.

Aslıhan ARIKAN

Aslıhan ARIKAN

Aslıhan Arıkan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Kimya Mühendisliği bölümünden Lisans diplomasıyla mezun olmuş; ardından aynı okulda Polimer Bilimi ve Teknoloji alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Kamuda ve özel şirketlerde mühendis, uzmanve proje koordinatörü olarak görev almıştır.

2005 yılından beri Ambalaj Sanayicileri Derneği’nde (ASD) görev yapmakta olan Aslıhan Arıkan, Ambalaj ile ilgili tüm konularda uzmanlaşmıştır. Son iki yıldır ASD’de Genel Sekreter olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda kamu kurumlarında farklı komite, komisyon ve ambalajla ilgili mevzuat için çalışma gruplarında da aktif rol almaktadır.

İngilizce bilmektedir. ASD tarafından yayınlanan “Ambalaj ve Çevre için CEN Ambalaj Standartlarını Kullanma Kılavuzu” ve “Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üretim Yerleri için Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu” isimli yayınları hazırlamıştır.

Derneğin teknik ve yönetimsel işlerine ek olarak Ambalaj e-Bülteni ile Ambalaj Dünyası ve Pack Converting dergilerinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürüdür. Aslıhan Arıkan aynı zamanda IPPO (Uluslararası Ambalaj Basını Organizasyonu) üyesi ve SPE (Plastik Mühendisleri Topluluğu) Türkiye bölümü başkanıdır. Ocak 2011’den beri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ambalaj Sektör Meclisi Danışmanı olarak da çalışmaktadır.

Prof. Dr. Bestamin ÖZKAYA

Prof. Dr. Bestamin ÖZKAYA

1976 Elazığ doğumlu olan Bestamin ÖZKAYA, üniversiteyi Fırat Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü’nde dereceyle bitirdikten sonra, 1998-2000 yılları arasında İSKİ Atıksu Arıtma ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı bünyesinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Akademik çalışmalarına 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başlayan Dr. Özkaya, 2001 yılında yüksek lisans, 2004 yılında ise doktora çalışmalarını çöp sızıntı sularının arıtımı ve yönetimi konusunda tam ölçekte yapılan çalışmalarıyla tamamladı. 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yardımcı Doçentlik kadrosuna atanan Özkaya, 2006-2008 yılları arasında TÜBİTAK ve Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı (FP6) kapsamında Finlandiya’da görev yaptı. 2013 yılında YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünde Profesör unvanı aldı. Yürütücülüğünü yaptığı çok sayıda ulusal ve uluslararası projeleri ve bilimsel araştırma eserleri bulunan Özkaya, 2008-2010 yılları arasında YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcılığı yaptı. 2010 yılında atandığı YTÜ İnşaat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini 2016 tarihine kadar sürdürdü. Evli ve 2 çocuk sahibi olan Özkaya, İngilizce ve Fince bilmektedir.

Emre GÜNAL

Emre GÜNAL

Orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan EMRE GÜNAL, O.D.T.Ü. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İ.T.Ü. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Anadolu Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde de ders veren GÜNAL, halen Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Çalışma yaşamına 1989 yılında T. Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. de başlayan GÜNAL, burada ürün geliştirme, cam ambalaj tasarımı, kurumsal kimlik değişimi gibi birçok alanda çalıştı. Ambalaj, cam ve ürünleri, kurumsal kimlik konuları ile ürün tasarımında uzmanlıkları olan GÜNAL; malzeme, üretim yöntemleri, pazarlama konularında dersler vermekte, ayrıca birçok tescilli tasarımı ve cam ambalaj konusundaki çeşitli sektörel yarışmalarda dereceleri bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk babası olan GÜNAL, İngilizce bilmektedir.

Erbil BÜYÜKBAY

Erbil BÜYÜKBAY

1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlayan Erbil BÜYÜKBAY, “Sürdürülebilir Çevre Yönetim Modellemesinde Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Kullanımı" konusunda hazırlamış olduğu tez ile 2002 yılında İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü' nden Yüksek Lisans derecesi aldı. 2006 yılında "Oyun Teorisi Kapsamında Kyoto Protokolü" konulu bitirme projesi ile Bilgi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans (MBA) eğitimini tamamladı. İstanbul Sanayi Odası (İSO)’daki görevine 2001 yılında başlayan BÜYÜKBAY, İSO Çevre ve Enerji Şube Müdürü olarak görevini sürdürmektedir. Türk ve AB Çevre Mevzuatı, Temiz Üretim, Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji konularında çalışmalarını yürütmektedir.

Jale ÖZDOĞAN

Jale ÖZDOĞAN

1998 yılında Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İş hayatına aynı yıl Çevre Bakanlığında başladı. Yıllar içerisinde “atıklar” konusunda ihtisas sahibi oldu. Gerek yurt içi, gerek yurt dışında Bakanlığın çeşitli projelerinde aktif görev aldı. Avrupa Birliği ile uyum sürecinde “Atık Yağların Yönetimi”ne ilişkin Almanya’da eğitici eğitimleri alarak, yurt içinde çeşitli illerde eğitimler verdi ve mevzuatın AB ile uyumlaştırma çalışmalarına yoğun katkılar sağladı.

2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Master derecesi aldı ve 2007 yılında Bakanlık Çevre Uzman Yardımcısı olarak devam ettiği görevini 2010 yılından itibaren Çevre Uzmanı olarak sürdürdü. Geçen süreç zarfında “atıkların yönetimi” konusunda sektör temsilcileri ve kamu kurumlarında konu ile ilgili görev yapan teknik personele eğitimler verdi. İstanbul İl Müdürlüğünde 2008 yılına dek “Atıklar Bölüm Koordinatörü” olarak görev yaptı. 2009-2015 yılları arasında farklı sektörlerden birçok sanayi kuruluşu ve atık toplama ayırma/gerikazanım tesislerinin çevre izin ve lisanslandırma süreçlerini yürüttü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğünde farklı zamanlarda Şube Müdürlüğü görevi almış olup, halen Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü olarak görev yapmaktadır. İyi derecede İngilizce bilen Jale Özdoğan, evli ve 1 çocuk annesidir.

Alphan ERÖZTÜRK

Alphan ERÖZTÜRK
ÇEVKO Vakfı
Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü

Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm’ünden 1994 yılında mezun oldu. Aynı bölümde “Türkiye’de Ambalaj Atıkları Geri Kazanımı” konulu tezi ile “yüksek mühendis” unvanını kazandı. 1995 yılından bu yana atık yönetimi, geri kazanım, sürdürülebilirlik, çevre yönetim sistemleri, genişletilmiş üretici sorumluluğu uygulamaları ve ilgili mevzuat çalışmaları üzerinde çalışmaktadır. ProEurope, EXPRA ve ISWA gibi konularının lider organizasyonlarında aktif görev almakta, çalışma grubu başkanlıkları yapmaktadır. TOBB’un Ambalaj ve Dayanıklı Tüketim Malları Meclisleri üyesidir. Ulusal ve uluslararası kongre ve dergilerde birçok makalesi ve sunumu bulunmaktadır. ÇEVKO Vakfı’nda yaklaşık 20 yıldır görev yapmakta olup halen Kamu ve Dış İlişkiler Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

DEĞERLENDİRME VE ÖDÜLLER

Jüri Dosya Değerlendirmesi ve Puanlama

Jüri firmaların başvuru dosyalarını inceler, değerlendirme soruları üzerinden puanlama yapar, firmanın tüm jüri üyelerinden 100 üzerinden aldığı puanlar hesaplanır ve başvurular puan sırasına göre dizilerek ilk liste oluşur. Finale kalan kurumlar açıklanır.

Ziyaret ve/veya Sunum Değerlendirilmesi ve Puanlama

İkinci değerlendirmede Jüri tarafından firmalardan (ÇEVKO’da veya firmada) sunum yapmaları istenir. Jüri firmayı direkt yerinde de ziyaret etmek isteyebilir.

(Saha Ziyareti, Dosya Değerlendirmesi yapan Jüri üyeleri arasından en az 3 üyenin oluşturduğu bir heyet tarafından gerçekleştirilir)

Puanlar toplanarak son liste oluşturulur. Puan sırasına göre verilecek ödüller belirlenir.

Ödüller; Yeşil Nokta Sanayi Ödülü ve Yeşil Nokta Teşvik Ödülü olarak iki çeşittir.